Okresní Svojsíkův závod

14.5.2011      Fotky
Když se v našem parku sejde pomalu 180 skautů a skautek ze všech koutů okresu Kolín a dokonce i zástupci Nymburska, může to znamenat jediné - Červené Pečky pořádají okresní kolo Svojsíkova závodu pro skauty a skautky. Tato konstelace nastala v sobotu 14. května a zhostili jsme se jí opravdu se ctí.
 
Hlavním organizátorům závodu, Filipovi a Romanovi, se podařilo perfektně skloubit různorodé požadavky pravidel a naplno využít možnosti umístit jednotlivé disciplíny nejenom po různých koutech parku, ale i na osvědčené trase po okolí – Dobešovice, Pazderna, hřiště, dolní Pečky. A tak si všichni účastníci mohli měrou vrchovatou vychutnat nejenom krásné prostředí našich kluboven uprostřed zeleně, ale i „omrknout“ blízké okolí. A že bylo na co koukat, to jsme slýchali pomalu od všech hlídek po jejich návratu ze závodu.
 
Do obsazení jednotlivých stanovišť se zapojili téměř všichni vedoucí a roveři, kteří v našem středisku aktivně pracují. A kdo nebyl na trati, ten pomáhal se zajištěním v zázemí. Prostě „makali“ všichni podle svých možností a schopností. Ono připravit takovou zdravovědu, aby z ní nebyla jenom suchá teorie, to chce své. A tak se na rohu u školy zinscenovala nehoda automobilu, ve kterém zůstaly dvě zraněné osoby. A teď se snažte, když jejich fingovaná zranění jsou natolik realistická, že na první pohled opravdu věříte, že ta krev je opravdová… A kdo nikdy nedýchal do trenažéru „Andula“, ten také netuší, kolik sil stojí ji přefouknout. A tak to šlo stanoviště za stanovištěm. Lanové překážky otestují fyzickou sílu a obratnost, střelba z luku a vzduchovky zase přesnou mušku a jistou ruku, vědomostní kvíz prověří vaše znalosti, rozdělat oheň jenom z velké klády bez papíru a roští taky nesvede každý. Správný táborník musí umět sbalit na výpravu a postavit přístřešek, správný kluk nebo holka zase ví, jak se třídí odpad a kam co patří. Naplánovat celodenní výlet a sehnat si informace kdy a kam mi co jede, jak mají otevřeno na zámku, v kolik vlastně začíná prohlídková trasa a v neposlední řadě kolik mě to celé bude vlastně stát, to v dnešní době internetu zvládne každé dítě. A k tomu všemu být stále ve střehu, všímat si svého okolí a do paměti si ukládat všechny zvláštnosti, které po cestě uvidíte. Nikdy totiž nevíte, kdy a která se vám bude na příští disciplíně proklatě hodit. O podivných potulných poutnících a jejich roztodivných rozmarech ani nemluvím. A na konci celé trasy to najednou všechno do sebe zapadne a teď už najednou víte, proč třeba Téra, která je jinak pověstná svým vytříbeným vkusem, měla po celu dobu na krku příšerný obrovský a vůbec strašlivý náhrdelník a ještě si s ním stále „jakoby“ nenápadně hrála. Prostě všechno souviselo se vším a všímavým štěstí přeje.
 
Velký dík patří také kuchařkám ze školní jídelny, které nám na zakázku vyrobily skvělý oběd pro 180 hladových krků. A takový kuřecí řízeček s bramborem podávaný po skvělém nudlovém vývaru, ten po náročné trase opravdu přijde k chuti. Prostě organizace nezaskřípala, klaplo všechno včetně počasí a celý den se tak stal velkou přehlídkou dovedností a umu soutěžících. A také navazování nových přátelství, třeba při zápase v pinčesu v čase, než půjde na start moje hlídka.
 
A jak jsme z celého dne vyšli my, červenopečečáci? Podle mě se ctí. A teď nemyslím jenom jako pořadatelé. Dívky ve složení Iveta Zvoníková, Zuzka Heřmánková, Terka Jirků, Bára Janůrková a Bára Papcunová obsadili krásné třetí místo v konkurenci deseti hlídek. Kluci to měli těžší, hlídek bylo jedenáct. Ale poprali se s tím opravdu famózně –vyhráli. Zásluhu na tom má Tomáš Toms, Ondra Matoušek, Marek Horáček, Honza Kolovecký, Marek Toms a Honza Petránek. Šťastné hlídky můžete vidět na fotkách u článku. A aby toho nebylo málo, obě party nás pojedou reprezentovat na krajské kolo do Čáslavi, kde to bude zase o něco těžší. Tak jim držme palce a doufejme v dobré umístění.
Bošek
  
Kontakt | Přidejte se | HRY | Hranostaj | Skautská křižovatka | RSS | Červené Pečky | Přístupy: za týden, dnes, online