Avatar

zpět

Vepříkov 2011Umístění oddílů v CTH

1. místo7. oddíl100 bodů
2. místo11. oddíl91 bodů
3. místo13. oddíl78 bodů
4. místo9. oddíl77 bodů
5. místo8. a 6. oddíl72 bodů
6. místo12. oddíl66 bodů

Nahrávka z ukončení


Gatete, Paavan, Kahelemek, Mandisa. Co že to znamená? Jakési africké kmeny? Ne, ne, samá voda. Úplně vedle. Šlo totiž o unikátní jména dětí a vedoucích na letním táboře, který pravidelně v prvních třech červencových týdnech pořádají skauti z Červených Peček.

Už podruhé za sebou rozbalili své stanové tábořiště na louce mezi obcemi Jilem a Vepříkov nedaleko Chotěboře na Havlíčkobrodsku a tentokrát se v rámci celotáborové hry všech 56 dětí ze sedmi oddílů přeneslo do říše sci-fi. Hrály si na pozemšťany, kteří chtěli proniknout mezi obyvatele planety Pandora.

Předlohou se jim stal úspěšný film Avatar režiséra Jamese Camerona. Tedy tříhodinový snímek z konce roku 2009, který v kinech zpopularizovalo především dokonalé provedení v prostorové 3D technologii.

Šestice autorů celotáborové hry si s myšlenkou sci-fi tradičně geniálně pohrála. A výsledek? Takřka dokonalý.

Dětem prostřednictvím počítačových animací vytvořili nejen "avataří" jména právě ve formě Anouk, Ninat či Paliuki, ale také jedinečné fotografie s "avataří" podobou – hlavy s modrým obličejem, kterému dominovaly žlutozelené oči.

"Máme vždycky v zásobě více námětů na celotáborovku, ale tentokrát jsme sáhli k poměrně čerstvému motivu. Pro naše účely se totiž dá skvěle držet celého příběhu a pro nás coby skauty je důležité, že film vychází ze soužití živé bytosti s přírodou. Vždyť právě my po dětech chceme, aby si přírody vážili a učili se ji znát," komentoval motiv hry Filip Nehasil zvaný Filda, jeden z hlavních táborových vedoucích a spoluautor hry, která provázela děti celým pobytem na Vysočině.

Zápletka filmu je jednoduchá: lidé se snaží kolonizovat planetu, kterou obývají Avataři, bytosti kmene Navi. Chtějí totiž těžit tamní vzácnou surovinu. Proto vyvíjejí mutanty s lidskou i avataří DNA. A jejich prostřednictvím planetu hodlají ovládnout. Nakonec ale Pandoru zachrání od kolonizátorů člověk, který se v těle jednoho z mutantů zamiluje do dcery náčelníka kmene Navi.

"Cílem dětí tedy bylo, aby se stali členy kmene Navi," podotkl Filda.

On i jeho kolegové z vedení letos museli na táboře instalovat více techniky než je na takových pobytech obvyklé. Ale přineslo to své ovoce. Třeba speciální světelné efekty při nočním zahájení celotáborové hry děti nesmírně nadchly.

"A o to nám šlo. Já si také z dětských let pamatuji ty nejsilnější chvíle a to byl většinou třeba právě začátek tábora a zahájení hry," potvrdil Filda. Dnes vedoucí, v dřívějších letech člen a odchovanec jednoho z oddílů.

Šéfové tábora připravili letos i další vychytávku - na provizorní plátno dětem promítali vždy určitou sestříhanou část filmu a podle této sekvence se pak odvíjíjel i táborový život v následujících několika dnech.

"Vždy získáme určitý námět a dětem to přinese patřičnou motivaci. Dokáží si představit, co budou dělat a co bude jejich cílem při hrách," popisovala Jana Váňová alias Vikuň, další z týmu vedoucích, který připravoval celotáborovku.

"Hry se mi moc líbí. Každá mě baví," pochvalovala si sedmiletá Nina, vůbec nejmladší účastnice tábora, která s červenopečeckými skauty stanovala vůbec poprvé.

"Jo, je to tady super," dodal další nováček Jirka Chochola s přezdívkou Kaštan. Ten je oproti Nině o rok starší, po prázdninách šel do třetí třídy. Ale to ho v té chvíli netrápilo a běžel získat další kredity na semináři takzvané Univerzity Pandora. Šlo o doplňkovou činnost k celotáborové hře, která byla spíše pro zábavu. Ale měla svůj smysl a zapadala do celkové mozaiky táborového života.

"Do mise na planetu Pandora k Avatarům mohou letět jen ti lidé, kteří jsou vzdělaní. A proto tato doplňková hra," popsala Vikuň.

V rámci univerzity se mohly děti přihlásit do nejrůznějších seminářů, kde se učily třeba znakovou řeč, souhvězdí, skládat origami a podobně. Tím získávaly kredity a mohly postoupit na různé úrovně v táborové hierarchii. Když dosáhly například na první stupeň a získaly konkrétní titul, měly právo jít v rámci svého oddílu první na oběd. Díky zisku dalšího titulu si pak mohly třeba nechat vynést koš od spolubydlícího ze stanu a kdo získal třetí, nejvyšší úroveň znalostí, pak mohl kohokoliv z tábora požádat o vymytí ešusu. "Už se stalo, že děti požádali i vedoucí," smál se Filda.

Jednotlivé oddíly zároveň plnily i povinné kvarteto zkoušek. Musely si samy mimo tábořiště připravit po celý den jídlo (surovinami byly zásobeny z táborové kuchyně), dále musely strávit noc v přírodě a samy si tedy nachystat přístřešek. Třetí zkouškou bylo proniknutí do přírody skrz fotografie. Oddíl musel přinést snímky co největšího počtu živočichů z místní fauny. Čtvrtá povinnost je rozdílná podle pohlaví.

"Dívky měly za úkol vyrobit z přírodních materiálů nádobu, v níž přes noc vydrží jeden litr vody a chlapci vyřezávali luk a učili se z něj střílet," doplnila Jana neboli Vikuň.

Červenopečetí skauti, kteří se domu vrátili v sobotu 23. července, se kromě her na Avatary věnovali i dalším tradičním táborovýcm činnostem. Nechěla olympiáda, koupání v rybníce či zpěv a scénky jednotlivých oddílů u táboráku, ale také tradiční taneční dovádění v rytmu táborové hudební skupiny Jouda band, služby v kuchyni nebo noční hlídky.

Tábor byl prostě vyvrcholením naší celoroční činnosti v letních měsících… Prázdniny a dny volna byly v plném proudu a my si to všichni ve Vepříkově patřičně užili.

Bošek a Jarka

  
Kontakt | Přidejte se | HRY | Hranostaj | Skautská křižovatka | RSS | Červené Pečky | Přístupy: za týden, dnes, online