zpět

Poprvé na junácký tábor

Vaše dítě se letos zúčastní pravděpodobně první akce tohoto druhu. S jistotou a dlouholetými zkušenostmi můžeme říci, že letní tábor je pro děti ze střediska to, na co se obvykle těší úplně nejvíc a z čeho mají opravdu nezapomenutelné zážitky. Jde o třítýdenní pobyt v přírodě bez rodičů, bez televize, bez mobilu, bez počítače, bez elektřiny... Místo toho všeho jsou každému neustále na blízku nejlepší kamarádi a samozřejmě vedoucí, jejichž povinností a starostí po celé tři týdny jsou právě děti.

V čem vlastně bydlíme?

Děti bydlí po dvojicích ve stanech s dřevěnou podsadou, zabudovanými postelemi a nepromokavou silnou plachtou. Všechny osobní věci má každý v dřevěném vojenském kufru. Bohužel není reálné jet na tábor s klasickým koženým nebo papírovým kufrem, proto pokud dřevěný nemáte, snažte se poptat někoho, kdo na našem táboře někdy byl a do střediska už nechodí. Spoustě lidí se pro vás potřebný kufr povaluje zaprášený na půdě. Bezradným, kteří nemají ve svém okruhu známých nikoho takového, nabízíme pomoc a pokusíme se nějaký kufr sehnat od našich bývalých členů. Pokud tedy někdo bude potřebovat, nechť se nám přihlásí.

Celý pobyt dohlížíme na to, aby si děti ve stanech a ve svých věcech udržovaly pořádek. Ne však tím, že bychom jim uklízeli. Naopak je radami vedeme k samostatnosti, na což si během prvního týdne začnou zvykat.

Stravování

není nic, čeho byste se měli obávat. Na táboře stojí velká jídelna s kuchyní, ve které se společně scházíme na jídlo v pravidelných časech 5x denně. Díky léty prověřenému umění a pracovitosti naší kuchařky se všem bříškům dostává znamenité péče a mnozí z nás pravidelně odjíždí z tábora s nějakým kilogramem navíc. S sebou dětem nedávejte žádné láhve s pitím, maximálně jednu, která se bude po vyprázdnění na táboře hodit. Po celý den i noc je všem k dispozici várnice se šťávou nebo čajem.

Osobní hygiena

není na táboře nijak podceňována, jak by se někomu mohlo zdát. Do tábořiště je z nedaleké rozvodny svedena pitná voda, kterou používáme na vaření i na mytí. Čištění zubů je ranní i večerní samozřejmostí. Co se týče koupání, máme postavený takzvaný "intimák", což je velký stan s dřevěnou podlahou a vaničkami uvnitř. V tomto zařízení může každý pohodlně provést svoji očistu v teplé vodě. Zpravidla se jednotlivé oddíly koupou podle potřeby, nejméně však dvakrát za týden.

Seznam věcí

jste dostali společně s dalšími dokumenty. V podstatě je na něm vše, co bude váš syn na táboře potřebovat a můžete se jím řídit. Prvních 5 položek se týká junáckého kroje. Už jsme si říkali, že se ke košili správně nosí hnědé kalhoty nebo kraťasy. Když nebudou hnědé, nikdo vám za to nevynadá, ale měly by být každopádně jednobarevné a tmavší. Je vhodné počítat s tím, že kraťasy ke kroji se nosí obvykle JEN ke kroji, aby zůstaly přiměřeně čisté. Doporučujeme vybavit se dvěma turbánky k šátku. Málokomu se ho za svůj život podaří neztratit a na táboře, kdy jej potřebujeme každé ráno a každý večer, je taková ztráta nepříjemná.

Vybavte se

jak věcmi do lesa (maskáče/mikiny s dlouhým rukávem, kalhoty/tepláky...), tak věcmi do teplých dnů (kraťasy, trička...). Nutností jsou dva páry pevných (polo)kecek, určitě ale nekupujte nové těsně před táborem! Musí být dostatečně prošlápnuté. Na táboře opravdu nejde nikomu o vzhled, vezměte tedy raději vaše osvědčené, i když jsou trochu otrhané. Do deštivých dnů jsou pak vhodné holiny, což je také obuv, kterou není radno podceňovat. Běžně se stává, že v gumákách chodíme třeba 2 dny v kuse, musí vám tudíž dobře sedět. Další obuví dětmi velmi často užívanou jsou boty do vody. Potok je obvykle místo, kde si hrají nejraději.

Berte prosím na vědomí, co je na tábor zakázáno brát. Mimo jiné jsou to i mobilní telefony. S dětmi jsou obvykle rodiče v kontaktu pomocí klasických dopisů, které máme možnost posílat z tábora a přijímat ze světa každý den. V naléhavých případech je možnost spojit se přes telefon vedoucího.

Další dobrou radou, která doplňuje seznam věcí, je obstarat si jako výstuhu do postele spíše silný molitan, než nafukovací lehátko. Je mnoho způsobů, jak lehátko lehce propíchnout a jsou s tím jen komplikace. Další povinnou výbavou, kterou využijeme nejen na táboře, ale i na všech výpravách, je celta. Plachta o rozměrech přibližně 2 x 2 metry (nebo jiných), textilní nebo umělá. Umělá plachta s očky je vhodná nejen k ležení na zemi, ale i ke stavbě přístřešků. Může být maskovaná nebo tmavě zelená či hnědá. Nekupujte žádné výrazné barvy, to se do přírody nehodí.

Nezapomeňte včas vyrobit dřevěnou podlážku o rozměrech přesně 50 x 95 cm, kterou si každý nováček veze s sebou. Všechny se přidají do společné zásoby podlážek, které vozíme každý rok. Využijí se jako "podlaha" ve stanech, ve skladu, na latrínách a podobně.

Jak probíhá typický táborový den?

V 7:30 je budíček, následuje blesková rozcvička a ranní hygiena. V 8:00 už nás čeká snídaně, každé ráno máme čerstvé housky s máslem a džemem, k tomu teplý čaj. V 8:30 je čas na ranní nástup, kdy se všechny oddíly s vedoucími obléknou do krojů a vyrovnají se kolem vlajkoklády. Vedoucí tábora všechny seznámí s programem dne, vztyčí se vlajka a zasekne sekera. Tím je zahájen nový den. Následuje dopolední program, který je obvykle vyplněn etapou celotáborové hry. Po svačině následuje další program nebo oddílové volno. Ve 13 hodin je oběd, po něm pak do 15 hodin polední klid, kdy musí každý povinně odpočívat ve stanu nebo někde poblíž. V odpoledním programu většinou opět najde své místo další etapa hry, v 19 hodin je už večeře. Po večeři bývá oddílové nebo osobní volno, případně večerní program. Před devátou hodinou večerní jsou již všichni připraveni zakončit den večerním nástupem. Na ten si bereme kalhoty a mikinu nebo maskáč. Na vrch jen skautský šátek. Junácká košile zůstává večer ve stanu. Po nástupu je čas na večerní hygienu a v půl desáté, kdy se zatroubí večerka, musí být už všichni ve spacáku.

CTH neboli celotáborová hra

je něco, čím vlastně celý tábor všichni žijeme. Je to příběh, vázaný k nějakému tématu a ke každé jeho části proběhne nějaká etapa (hra), kterou děti hrají společně. V lese, na louce, v jídelně... Oddíl společně sbírá body po celý tábor a na konci se vyhlásí pořadí.

Stihneme i spoustu dalších věcí

Mezi ně patří třeba táborová olympiáda, celodenní výprava, 3 velké táborové ohně se zpíváním a scénkami, zpívání v jídelně, noční hry, cesta za pokladem... Jedna z věcí, na kterou se všichni moc těší je puťák. Vždycky se domluví jeden chlapecký s jedním dívčím oddílem a ráno spolu vyrazí pár kilometrů od tábora, kde společně přespí v lese. Druhý den se všichni zase vrátí. Kvůli puťáku potřebujete mít s sebou větší batoh na záda, do kterého se vejde spacák i vše ostatní, co si obvykle bereme na výpravu s přespáním. Přibalte si také karimatku. Tahat spacák volně v ruce je opravdu špatné řešení, proto si obstarejte takový batoh, do kterého se spacák vejde, nebo na který se dá přivázat. Karimatka se dá většinou také k batohu přidělat zvenku, nebo se může nést v ruce. Není tak těžká.

Tak vzhůru do příprav!

  
Kontakt | Přidejte se | HRY | Hranostaj | Skautská křižovatka | RSS | Červené Pečky | Přístupy: za týden, dnes, online